Smacznie i zdrowo?

Smacznie i zdrowo?

Coraz więcej osób traktuje przyrządzanie potraw jako sztukę. Czerpiemy inspiracje kulinarne z innych krajów i kultur, używamy egzotycznych przypraw, ziół i dodatków, odkrywając przy tym nowe smaki i aromaty.

 Mimo iż jesteśmy coraz bardziej otwarci jeśli chodzi o kulinaria to jednak wielu z nas zapomina o tym, aby przyrządzane potrawy były nie tylko smaczne, ale również zdrowe. Zadanie to jest o tyle trudne, iż coraz więcej produktów zawiera szkodliwe dla zdrowia substancje, a w najlepszym wypadku jest po prostu pozbawiona witamin i minerałów. Dla przykładu warzywa i owoce kupione w supermarkecie nie mają praktycznie żadnych wartości zdrowotnych, a smakiem daleko odbiegają o d tych z domowego ogródka.

 Jak zatem sprawić, by nasze przepisy kulinarne były zarówno smaczne, jak i dostarczały niezbędnych witamin i minerałów?
 Przede wszystkim należy świadomie wybierać produkty używane do przyrządzania dań. Wszelkiego rodzaju mięsa i wędliny warto kupić od sprawdzonego dostawcy, a warzywa i owoce kupujmy w sezonie ich występowania. W zimie warto do potraw stosować przetwory takie jak przecież pomidorowy, czy pomidory w zalewie, cukinia marynowana, ogórki kiszone itp.
 Świetnym pomysłem jest również mrożenie warzyw i owoców, które idealnie nadają się do przyrządzania potraw w zimie. Starajmy się jednak sami je mrozić ze świeżych produktów niż kupować gotowe mrożonki o wątpliwej jakości.

Przestrzegajmy również zasad przechowywania, mrożenia i rozmrażania żywności. Dbajmy o ważność do spożycia produktów, nie zamrażajmy dwukrotnie nieprzetworzonych mięs, gdyż możemy narazić się na poważne choroby.
 Stosujmy również przyprawy, które mają wiele właściwości zdrowotnych. Pieprz cayenne jest świetnym regulatorem układu trawiennego, a cynamon ma właściwości przeciwgrzybicze.
Przystępując do eksperymentów kulinarnych pamiętajmy jednak o naszym zdrowiu i rozważnie wybierajmy produkty.

-- O autorze
Irena Zobniów
Marketing w Internecie
Poradnik domowy

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Piernik lwowski - mamy Uli

Zalewajka, barszcz, czy żurek ?

Przepisy na wino z żyta i owoców oraz wino bez drożdży z „Plon” (1938 r.)