Przetwory w słojach

Przetwory w słojach
Lubimy spożywać świeże owoce i warzywa, nie zapomnijmy by zrobić z nich zapasy na zimę. Owocowe przetwory kojarzą nam się z dzieciństwem i niezapomnianymi chwilami spędzonymi w kuchni pomagając mamie. Dziś jest łatwiej, są udogodnienia chociaż zasady przygotowania aby przetwory się udały są niezmienne od lat.
Główna zasada to bardzo świeże owoce i warzywa w dobrym gatunku bez plam i uszkodzeń, dokładnie stosować przepisy i zasady higieny. Do umytych wyparzonych i suchych słoi zaprawiamy owoce na kompot, robione konfitury z truskawek, malin, zioła w oliwie, kisimy ogórki.
Zanim schowamy zrobione zapasy musimy sprawdzić czy po pasteryzowaniu szczelnie są zamknięte, nic nie cieknie, uszkodzone trzeba szybko spożyć. Pasteryzujemy słoje szczelnie zamknięte w wodzie lub w piekarniku, czas pasteryzacji liczymy od chwili zawrzenia wody, w dużym garnku na dni układamy ściereczkę na niej słoje, zalewamy wodą pod nakrętkę ustawiamy na ogniu i podgrzewamy.

W piekarniku pasteryzujemy, układając słoje na brytfance, wlewamy wodę ok 2 cm i układamy słoje tak by się nie stykały, temperatura 140 stopni.
Słoje pozostawiamy w garnku lub piekarniku do wystygnięcia. Kiszonki nie pasteryzujemy przechowujemy kilka dni w temperaturze 18 stopni aż zakończy się fermentacja potem przenosimy w chłodne miejsce.
Umieszczone przetwory w zamkniętych szklanych naczyniach są najlepszym sposobem utrwalania smaku i zapachu owoców i warzyw. Dlatego polecam na stworzenie w domu swojej małej spiżarni gdzie pod ręka będziemy mieli zawsze swoje ulubione smaki.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Promocja strony
Autor: JK

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Piernik lwowski - mamy Uli

Przepisy na wino z żyta i owoców oraz wino bez drożdży z „Plon” (1938 r.)

Zalewajka, barszcz, czy żurek ?