Zupa cebulowa

Autorem artykułu jest Marek Szymański


Cebula zwyczajna (Allium cepa L) gatunek rosliny należący do rodziny czosnkowatych. Pochodz z Azji Środkowej. Roślina dwuletnia . Botaniczna nazwa czosnek cebula, popularnie nazywana cebulką. Ale dość tych nazw naukowych, choć przy krojeniu wyciska łzy z oczu. Czy można z niej ugotować zupę? Można. Gotowy/wa. Zaczynamy.
Potrzebujemy:
około 70 dkg cebuli,
5 średnich ziemniaków,
bulion wołowy,
ser żółty,
grzanki,
sól, pieprz do smaku.


  
Wykonanie:
Gdy naszykujemy wszystkie składniki według przepisu zaczynamy od obrania ziemniaków i umycia ich a następnie pokroimy je  w grubą kostkę. Cebulę pozbawiamy łupiny i kroimy na ćwiartki. Tak przygotowane byliny wsypujemy do garnczka, w którym będziemy gotować. Zalewamy, przygotowanym wcześniej, bulionem wołowym. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem (można też użyć pieprzu ziołowe). Wstawiamy na gaz i gotujemy na wolnym ogniu do momentu, gdy ziemniaki i cebula będą miękkie. Zestawiamy i miksujemy aż do uzyskania jednolitej masy. Na każdy talerz, w którym będziemy podawać zupę, wsypujemy odpowiednią ilość żółtego sera ( ja używam Gołdy ) startego na tarce jarzynowej. Zupę ponownie doprowadzamy do zagotowania, mieszamy i taką wlewamy na talerze. Ser lekko się rozpuszcza. Na wierzch wsypujemy kilka grzanek.

Jak wykonać dobre grzanki? U mnie w domu robię tak: rozgniatam dwa ząbki czosnku średniej wielkości lub jeden duży praską i mieszamy je widelcem z jedną dużą łyżką masła. Powstałe w ten sposób masło czosnkowe smaruję na kilku kromkach chleba z dwóch stron. Zapiekam na patelni obie strony lub wkładam je do piekarnika i opiekam  w temperaturze dwustu stopni przez dziesięć minut. Po ostygnięciu kroję  w kostkę i gotowe do podania.
Zupę stroimy drobno pokrojonym  szczypiorkiem lub natką pietruszki albo podajemy je na małych talerzykach.
Życzę smacznego :D
Marek
---
Autor artykułu Marek
Artykuł pochodzi ze strony:
http://wszystkooogrodzieidomu.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Piernik lwowski - mamy Uli

Zalewajka, barszcz, czy żurek ?

Przepisy na wino z żyta i owoców oraz wino bez drożdży z „Plon” (1938 r.)