Kiełbasa po węgiersku

Kiełbasa po węgiersku

Kiełbasa po węgiersku to danie które oprócz największej zalety, czyli smaku posiada jeszcze jedną, większą zalete- Prostote wykonania. Do tego jest ono uniwersalne, można je spożywać zarówno z chlebem, jak i z makaronem, ryżem czy ziemniakami i zawsze smakuje wybornie.
Nazwa dania jest myląca gdyż potrawa z kuchnia z nad Balatonu czyli z bograczem, leczo czy gulaszem ma tyle wspólnego co łysy z grzebieniem. No może jedna rzecz jest wspólna, a mianowicie to że danie z założenia ma być ostre i palić w podniebienie, może stąd ta nazwa. Ostrość potrawy powoduję że danie zdecydowanie bardziej nadaje się dla płci brzydkiej która przeważnie przepada za pikantnym (z moich obserwacji wynika że mało która kobieta lubi takie dania) no i oczywiście lubi kiełbase ( bo który facet nie lubi kiełbachy?).

kie%C5%82basa3.jpg

Składniki:
- 1 pętelek ulubionej kiełbasy
- 2-3 duże cebule
- koncentrat pomidorowy
- masło
- sól, pieprz, papryka cayenne

Danie tak jak pisałam wcześniej jest banalne w przygotowaniu. Wystarczy pętelek ulubionej podłużnej (ja przeważnie używam toruńskiej lub myśliwskiej), dużo cebuli, przecier pomidorowy i przyprawy. Przygotować je to też nie problem dlatego nadaje się idealnie jako śniadanie, kolacja czy danie głowne gdyż można je podawać praktycznie ze wszystkim(ryż, ziemniaki, makaron). No ale do rzeczy.
-Pierwsza sprawa do obranie i posiekanie w drobną kostecze 2-3 dużych cebuli (oczywiście staramy sie przy tym nie popłakać). Następnie wrzucamy ją na wczesniej rozgrzaną patelke i dodajemy łyżke stołową masła, po 2minutach zalewamy to wodą i dusimy do momentu aż cebula będzie miękka ( jest to waże ze względu że twarda cebula jest ciężko strawna).
-Gdy cebula nam się dusi, z pętelka kiełbasy usuwamy osłonke i kroimy cebule na ćwiartki a 3-4 łyżki koncentratu pomidorowego mieszamy z około 200ml wody tak aż uzyskamy jednolitą konsystencje.
- Gdy cebula jest już miekka dodajemy kiełbase, przecier i przyprawy. Ja zawsze dodaje sól, pieprz cayenne i pieprz. Oczywiście wszystko z wyczuciem, jeżeli przesadzimy zamiast najedzenia sie tylko się nasapiemy :) Wszystkie składniki trzymamy jeszcze na patelni około 5minut.
- Podajemy z czymkolwiek, ja preferuje chlebek.

autor:Katarzyna Zima
źródło
-- O autorze
Blog Kulinarny miloscdojedzenia.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Piernik lwowski - mamy Uli

Zalewajka, barszcz, czy żurek ?

Przepisy na wino z żyta i owoców oraz wino bez drożdży z „Plon” (1938 r.)