środa, 26 października 2011

Kuchnia bułgarska

Autorem artykułu jest Anna Rzetecka


Kuchnia bułgarska to kuchnia bałkańska, która przez wieki ulegała wpływom sąsiednich krajów, głównie Grecji i Turcji, a w mniejszym stopniu Bliskiemu Wschodowi, Włochom, Węgrom i krajom basenu Morza Śródziemnego.

Bułgaria to kraj o ciepłym klimacie, naturalnie zróżnicowanym terenie co daje możliwość na uprawę dużej ilości owoców, warzyw i ziół. Produkcja odbywa się tu w dużej mierze metodami tradycyjnymi a dzięki temu Bułgaria produkuje dużo ekologicznych produktów, których naturalny smak jest już znany. Warzywa i owoce stosuje się do przygotowania wszelakich sałatek i surówek, które uważane są niejako za wizytówkę Bułgarii.

Kuchnia bułgarska jest bardzo urozmaicona, pikantna i ostra. Bułgarzy uwielbiają przyrządzać potrawy z użyciem czosnku, mleka, jogurtu i bardzo ostrej papryczki, zwanej tu – luta czuszka. Papryka jest spożywana nawet jako przekąska przy piciu regionalnego trunku alkoholowego – rakiji.

Drugim dodatkiem, stosowanym niemalże do wszystkiego w kuchni bułgarskiej, są pomidory.
Bułgarska kuchnia stroni od potraw mącznych – mieszkańcy tego kraju w ogóle nie jedzą gotowanego ciasta, a więc wybierając się tu na wakacje nie spróbujemy pierogów, czy innych gotowanych klusek z ciasta.
Dania główne nigdy nie mają słodkiego smaku. Nie dotyczy to oczywiście deserów.

Bułgarzy do każdego posiłku, włącznie z deserem podają chleb. Należy zwrócić uwagę na sposób spożywania chleba, gdyż Bułgarzy nie gryzą trzymanej w dłoni kromki chleba, a łamią ją i po kawałku wkładają do ust.
Podstawą w jadłospisie każdego Bułgara są sałatka szopska, czorby, giuwecze i musaki.
Tradycyjne przyrządzanie potraw przebiega niczym swoisty rytuały. Wszystko ma tu swój czas, miejsce no i oczywiście sposób przyrządzania.

Spożywanie posiłków pełni w Bułgarii bardzo ważną rolę społeczną. Obiady i kolacje w tradycyjnym bułgarskim domu spożywane są w gronie całej rodziny. Obiad rozpoczyna się od zjedzenia świeżej sałatki, następnie podawana jest czorba (zupa), kolejno na stół wędrują dania główne, które konsumuje się popijając bułgarskim winem. Ucztę kończy deser.

Do obiadu często podaje się bułgarskie wino – rakija, alkohol zbliżony smakiem do bimbru lub brandy. Bułgarskie wina charakteryzują się bogatym bukietem smakowym.
Dla smakoszy piwa w Bułgarii można skosztować najstarszego piwa bułgarskiego - Kamenitza.
Każdy region w kraju posiada targi i rynki, gdzie na otwartym powietrzu owoce i warzywa są sprzedawane niemalże z ogrodów lokalnych producentów.
Popularnym powiedzeniem Bułgarów jest
"Dobrata chrana sama se chwali" – Dobre jedzenie samo się chwali.
---
Bułgaria wakacje

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz