Gęsi pipek


Gęsi pipek, prawda, że intrygująca nazwa ?

Co ciekawe, zależnie w jakim regionie Polski spytamy się o przepis na gęsi pipek - to odpowiedź może być różna.
Tak naprawdę jest to potrawa z pieczonej faszerowanej skóry z gęsiej szyi ale mieszkańcy południowej Polski tak nazywają potrawę zrobioną z duszonych gęsich żołądków.

Gęsi pipek z gęsich szyjek:
Szyję ugotować z włoszczyzną aż będzie miękka (można dodać trochę soli i przypraw). Ostrym nożem delikatnie zdjąć skórę, mięso oddzielić od kości. Tak naprawdę to najtrudniejsza do wykonania część potrawy.
Wykonujemy nadzienie (trzeba przyznać, że zależnie od autora nadzienie jest bardzo zróżnicowane).
Do wykonania nadzienia będzie nam potrzeba: 0,5 kg fasoli (polecam czerwoną) którą dzień wcześniej namoczyliśmy, drobniutko posiekana cebula, dużo czosnku (co najmniej 5 ząbków, szklanka jęczmienia, posiekana marchewka, dwie piersi z gęsi, cztery duże szczypty słodkiej papryki, jedną szczyptę ostrej papryki, szczypta pieprzu, szczypta soli.
Ja dodaję do tego jajko (mimo, że nie ma tego w oryginalnym przepisie).
Po zmieleniu mięsem i fasoli dodajemy resztę składników i wszystko wyrabiamy. Szyję trzeba zaszyć z węższej strony nitką i nadziewać delikatnie. Potem zaszywamy z drugiej stronę.
Szyję delikatnie trzeba nakłuć widelcem i gotować dodając gęsi smalec, liść laurowy i ziele angielskie przez 30 minut.


Gęsi pipek z żołądków:
Składniki: 1kg gęsich żołądków, 0,5 kg cebuli,

Żołądki sparzamy wrzątkiem czterokrotnie.
Drobniutko posiekaną cebulę szklimy na patelni dodając zgniecioną główkę czosnku (minimum 10 ząbków) i podsmażamy razem ok 5 min.
Wkładamy to wszystko do naczynia w którym będziemy przygotowywać potrawę (brytfanna lub duży garnek) i dodajemy do tego uprzednio sparzone żołądki.
Całość obficie solimy, pieprzymy i dodajemy łyżeczkę curry.
Wszystko zalewamy niewielką ilością wody i dusimy na małym ogniu przez ok 1,5 godziny. Początkowo garnek musi być przykryty pokrywką i kończymy gotowanie gdy mięso staje się prawie miękkie.
Musimy stale uważać na poziom wody i często mieszać.
 Po tym czasie wsadzamy garnek lub brytfannę do nagrzanego piekarnika. Po 15 min. zdejmujemy pokrywkę wtedy potrawa ładnie się zarumienieni.
Można podawać z ziemniakami ew z kaszą gryczaną !!!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Piernik lwowski - mamy Uli

Zalewajka, barszcz, czy żurek ?

Przepisy na wino z żyta i owoców oraz wino bez drożdży z „Plon” (1938 r.)