Nie tylko krowie - mleka z ziaren i orzechów

Nie tylko krowie - mleka z ziaren i orzechów

Mleko to wydzielina z gruczołów mlekowych ssaków, ale zwykło się tak też nazywać napoje wegańskie otrzymywane z soi, ryżu i innych ziaren.
Mleko można również otrzymać z orzechów. Jeśli zamierzasz zostać weganinem albo masz alergię na mleko krowie, a trudno ci o nim zapomnieć, nie przejmuj się. Będziesz mógł pić mleko, tylko o trochę innym smaku. Ale będzie to mleko równie zdrowe, zwłaszcza jeśli zrobisz je sam.
Oczywiście możesz poszukać na półkach sklepowych różnych rodzajów mleka, ale nie masz wtedy pewności, co tak naprawdę w nich jest. Poza tym domowy wyrób często okazuje się o wiele tańszy. Tak jest m.in. z mlekiem sojowym, którego cena jest dosyć wysoka. Bardziej opłacalne jest kupno ziaren soi i zrobienie z nich mleka. Za pomocą naturalnych składników możesz mu nadać określony smak, waniliowy bądź czekoladowy.
Mleko sojowe:
- 2 szklanki ziaren soi
- 12 szklanek wody
Soję zalewamy sześcioma szklankami wody i odstawiamy na noc. Następnego dnia miksujemy i dolewamy resztę wody. Gotujemy pół godziny i przecedzamy przez gazę. Z podanych składników otrzymamy ok. 2 litrów mleka sojowego. Możemy dodać do niego cukier, cukier waniliowy lub kakao. Przechowujemy je w lodówce do trzech dni. Mleko sojowe może stanowić ciekawy dodatek do wypieków czy drinków z wódką.
Mleko owsiane:
- 2 szklanki płatków owsianych
- 10 szklanek przegotowanej wody
- łyżeczka cukru waniliowego
- szczypta soli
Płatki owsiane zalewamy dwiema szklankami wody i zostawiamy na noc. Następnego dnia miksujemy i dolewamy resztę wody. Przecedzamy przez gazę i zużywamy w ciągu 48 godzin. Resztki, które zostaną na gazie możemy zużyć do ciasta.
Mleko ryżowe:
- 1 szklanka świeżo ugotowanego ryżu, najlepiej brązowego
- 4 szklanki bardzo gorącej wody
- łyżeczka cukru waniliowego
Ryż miksujemy z wodą i cukrem waniliowym. Odstawiamy na pół godziny, a następnie przelewamy do butelki tak, by cały osad został na dnie garnka.  
Mleko migdałowe:
- 2 szklanki migdałów
- 10 szklanek wody
Migdały blanszujemy i zalewamy dwiema szklankami wody, zostawiając na noc. Następnego dnia odcedzamy, dolewamy dwie szklanki wody i miksujemy. Dolewamy resztę wody i ponownie miksujemy. Przecedzamy przez gazę i przechowujemy do 48 godzin. Pozostałą papkę migdałową można wymieszać z cukrem i dolać kilka łyżek mleka migdałowego, by posmarować naleśniki.

-- O autorze
gosia

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Piernik lwowski - mamy Uli

Zalewajka, barszcz, czy żurek ?

Przepisy na wino z żyta i owoców oraz wino bez drożdży z „Plon” (1938 r.)