Kuchnia francuska
Kuchnia francuska
Autorem artykułu jest Estera PodobińskaKuchnia francuska jest znana i podziwiana na całym świecie dzięki swojej jakości oraz różnorodności posiłków i wina. Dla Francuzów spożywanie posiłków, kupowanie i przygotowywanie odpowiednich produktów jest częścią art de vivre, czyli sztuki życia.
Kuchnia francuska jest znana i ceniona na całym świecie dzięki swojej jakości oraz różnorodności posiłków i wina. Każdy obszar Francji posiada odrębne warunki klimatyczne, ziemię, różnorodność roślinną i zwierzęcą oraz własne i unikalne receptury.
Unikalne produkty z każdego regionu Francji są chronione zastrzeżoną nazwą przez prawo francuskie z 1919 roku. Na podstawie prawa wyróżnia się: produkty o nazwie pochodzenia prostego (l'appellations d'origine simple), np. ostrygi z basenu Arcachon (w Akwitanii) oraz produkty o nazwie pochodzenia kontrolowanego (AOC - l'appellation d'origine contrôlées) np. wino, sery, owoce (orzechy z Grenoble (w Rodan - Alpy), śliwki z Lot-et-Garonne w Akwitanii), mięso (drób z Bresse w Burgundii). Symbol AOC identyfikuje produkt, jego autentyczność i specyfikę terenu pochodzenia oraz zapewnia o jakości produktu, odpowiedniej technologii produkcji czy zastrzeżonej recepturze producenta.
Maurice E. S. Curnonsky (1872-1956), słynny francuski gastronom i autor liczącej 32 tomy "La France gastronomique" (Francja gastronomiczna), wyróżnia cztery typy francuskiej kuchni:
- La Haute Cuisine (Kuchnia Wykwintna),
- La Cuisine Bourgeoise (Kuchnia Burżuazji),
- La Cuisine Régionale (Kuchnia Regionalna),
- La Cuisine Improvisée (Kuchnia Improwizowana).
La Haute Cuisine - Kuchnia Wykwintna jest domeną najwybitniejszych profesjonalistów. Obecnie, określenie to odnosi się do pracy kucharzy wielogwiazdkowych restauracji (według klasyfikacji Michelin) , takich jak Guy Savoy - właściciel 6 restauracji, w tym jednej w USA oraz Alain Ducasse, który prowadzi dwie restauracje wyróżnione prestiżowymi trzema gwiazdkami we Francji. La Haute Cuisine to kuchnia oparta na klasycznych, tradycyjnych daniach francuskich z dużą ilością sosów, warzyw gotowanych tradycyjnie, smażonego mięsa oraz produktów mącznych.
La Nouvelle Cuisine - Kuchnia Nowoczesna to kuchnia francuska popularna w latach 80. XX wieku. Odznaczała się ona mniejszą ilością masła, śmietany i ciężkich sosów. Dania sporządzone zgodnie z la Nouvelle Cuisine miały za zadanie zaspokoić 5 zmysłów, a przede wszystkim zmysł wzroku. W oryginalnej postaci ten typ nie przetrwał długo, ale niewątpliwie wywarł wpływ na La Haute Cuisine, obecnie klasyczne dania są bardziej lekkostrawne niż były 20 lat temu. Ceny w restauracjach serwujących La Haute Cuisine są wysokie, ale często można korzystać z menu o ustalonej cenie. Karta win w restauracjach La Haute Cuisine jest bardzo obszerna, a piwniczny (sommelier) często doradza, co najlepiej wybrać.
La Cuisine Improvisée - Kuchnia Improwizowana to kuchnia wywodząca się z chłopskich tradycji. Podstawowymi składnikami są: szynka, kiełbasa, gulasz i omlet. Według zaleceń tej kuchni przygotowywanie posiłków jest proste i nieskomplikowane, często posiłek składa się z jednego dania.
La Cuisine Bourgeoise - Kuchnia Burżuazji to prosta kuchnia klasy średniej. Dania przygotowywane według jej zaleceń składają się z produktów danego regionu, a jednocześnie sposób ich podania jest bardzo elegancki. Dużą wagę przykłada się do wyglądu posiłku oraz sposobu przyprawiania potrawy.
Na La Cuisine Régionale (Kuchnia Regionalna) składają się liczne regionalne specjalności, m.in. takie klasyczne dania, jak bouillabaisse (zupa rybna) z Prowansji, coq au vin (kogut w winie) z Burgundii i cassoulet (potrawka z gęsi) z Tuluzy (Południowe Pireneje).
Spożywanie posiłków w restauracjach to jeden z narodowych sposobów spędzania wolnego czasu przez Francuzów. Restauracje bardzo różnią się między sobą. W Paryżu większość restauracji obleganych jest przez turystów, nie zawsze posiadają one „atmosferę” prawdziwej Francji. Najprostsze i zarazem „klimatyczne” restauracje to te niewielkie, rodzinne przedsiębiorstwa, które oferują domowe posiłki i lokalne sery oraz wina podawane w karafkach. Często nazywane są one bistro. Popularne brasseries (piwiarnie) to ruchliwe restauracje oferujące te same posiłki o każdej porze, często do późnej nocy, nadal pija się tam piwo. Kawiarnie (café) i bary skupiają się głównie wokół skrzyżowań i placów. W tych obiektach do napojów podaje się lekkie posiłki. Poza miastem można spotkać: auberge (oberża, gdzie serwowane są niedrogie posiłki i napoje), relais de campagne (gospoda, gdzie można zjeść skromny posiłek), relais routier lub restauroute (restauracje dla kierowców).
Francja posiada największą w Europie liczbę zarejestrowanych serów – jest ich około 400. Sery to jeden z głównych atutów tego kraju. Wytwarza się je w przeróżnych rozmiarach i kształtach: kwadratowe, walcowate, stożkowate, a nawet w formie serca. Niektóre układa się w wiklinowych koszach (paillons), a inne zawija w liście orzecha włoskiego lub kasztana jadalnego. Klasyczne gatunki sera są oznakowane etykietami appellation d'origine contrôlées (kontrolowana nazwa pochodzenia) świadczącymi o wysokiej jakości.
Winnice we Francji ciągną się nie tylko wzdłuż dróg w Burgundii i Bordeaux, ale także wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego i Loary, a nawet w samym Paryżu (wzgórze Montmartre). Z każdego punktu Francji odległość do najbliższego miejsca produkującego wino wynosi nie więcej niż 160 km. We Francji można wyróżnić 11 głównych miejsc produkujących wino: okolice miasta Bordeaux (Bordelais), region Szampania (Champagne), region Burgundia (Bourgogne), region Beaujolais, region Alzacja (Alsace), dolina Rodanu (Vallée du Rhône), dolina Loary (Vallée de la Loire), Prowansja (Provence), Langwedocja-Roussillon (Languedoc-Roussillon), Południowy-Zachód (Sud-Ouest) i region Franche-Comté. Na ogół północne winnice specjalizują się w znakomitych winach białych, a na południu powstają wspaniałe wina czerwone. Nazwa wina pochodzi od gatunku winogron, na przykład Chardonnay lub Merlot, ale we Francji dominuje inna tradycja: nazwa wina wiąże się z miejscem jego powstania.
Nie wszyscy Francuzi piją wino do posiłku. W Normandii i Bretanii produkuje się cydr (jabłecznik, czyli napój otrzymywany w wyniku fermentacji alkoholowej soku jabłkowego), a na północy lubiane jest piwo.
---
Esti
marketing internetowy, grafika komputerowa, pozycjonowanie
www.esti.pl
www.e-francja.eu - Francja po polsku, przewodnik po Paryżu i Francji, rodzaje i ceny biletów w Paryżu, co i gdzie jeść we Francji, gdzie robić zakupy i wiele innych przydatnych informacji
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuń